Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Regularne ćwiczenia wpływają korzystnie na pracę całego organizmu, poprawiają samopoczucie i sprawność fizyczną. A dobre nawyki  najlepiej  kształtować już od najmłodszych lat. Dlatego sport dla dziecka i jego prawidłowego rozwoju jest wręcz niezbędny. Dowiedz się, jak zachęcić swoją pociechę do ćwiczeń i jakie  rodzaje aktywności będą dla niej najlepsze.

Regularne ćwiczenia przynoszą korzyści w każdym wieku. Jednak u dzieci są one szczególnie ważne – uprawianie sportu lub jego brak zaprocentują bowiem w przyszłości. Ważne jest też wyrabianie zdrowych nawyków. Dzięki temu w przyszłości dziecko będzie samo dokonywać właściwych, zdrowych wyborów. Możesz to zrobić, pokazując mu że dla Ciebie także ważna jest aktywność fizyczna. Z dzieckiem możesz wykonywać wiele ćwiczeń i uprawiać różne sporty.

Sport dla dziecka – dlaczego jest ważny?

Regularne ćwiczenia wpływają na różne aspekty rozwoju dziecka. Przede wszystkim sport przynosi korzyści dla jego zdrowia. Zapobiega powstawaniu wad postawy, a nawet je koryguje. Podnosi także odporność oraz pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Sport ma też wpływ na rozwój charakteru dziecka. Wspomaga koncentrację, zwiększa poczucie własnej wartości, uczy znoszenia porażek, przyjmowania krytyki, odpowiedzialności oraz pracy zespołowej. Dzieci uprawiające sport są też bardziej pewne siebie i łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami. Są też  bardziej optymistycznie nastawione i pogodne. Lepsza koncentracja często sprawia, że poprawiają się ich wyniki  w szkole. Sport uczy też umiejętności, takich jak systematyczność, wytrwałość, umiejętność rozwiązywania konfliktów. Przydadzą się one zarówno  w szkole, jak i życiu zawodowym.

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?

Chcesz, aby Twoja pociecha uprawiała sport i czerpała wszystkie korzyści, jakie przynosi aktywność fizyczna? Z dzieckiem bywa jednak różnie i czasem ciężko je do czegokolwiek namówić? Zadbaj o to, by ćwiczenia stały się dla niego zabawą. Nie naciskaj, by było perfekcyjne i osiągało dobre wyniki w sporcie. Niech ewentualne sukcesy będą tylko dodatkiem do radości czerpanej z ruchu. Sport dla dziecka musi być przede  wszystkim przyjemnością. Niech próbuje różnych dyscyplin i zabaw ruchowych, aż znajdzie swoje ulubione. Koniecznie wspieraj też swoją pociechę w czasie porażek, być może jednych z pierwszych w  swoim życiu. Zwracaj za to uwagę na postępy, jakie będzie robiło. Zmotywuje je to do dalszej pracy.

Aby zachęcić dziecko do uprawiania sportu, możesz też z  nim porozmawiać i w przystępny dla niego sposób wytłumaczyć, jakie korzyści przyniesie mu ruch.

Aktywność ruchowa z dzieckiem

Najłatwiej zachęcić dziecko do uprawiania sportu swoim własnym przykładem. Pokaż dziecku,  że ruch jest dla  Ciebie ważny, sprawia Ci dużo radości i poprawia Twoje samopoczucie. Najlepiej zrobisz to przez wspólne ćwiczenia. Aktywność ruchowa z dzieckiem  przyniesie  korzyści Wam obojgu. Pokażesz mu także, że należy być aktywnym w każdym wieku i wyrobisz w nim zdrowe nawyki. Dzięki temu będzie chciało uprawiać  sport także jako dorosły. Wybierzcie się na przejażdżkę rowerową albo na rolkach, poodbijajcie piłkę w ogródku lub na osiedlowym boisku, rozegrajcie wspólny mecz. Ty także poczujesz się lepiej. Odstresujesz się, dotlenisz i na pewno poczujesz się lepiej.

Wspieraj jego sportowe zainteresowania

Aby sport dla dziecka był przyjemnością, musi znaleźć dyscyplinę, którą naprawdę polubi. Ważne jest, byś wspierał go w poszukiwaniach i próbowaniu nowych rzeczy. Pokazowe  lekcje np. Kursów sztuk walki dla dzieci są zwykle darmowe. Możesz więc zabrać swoją pociechę na takie zajęcia, żeby zobaczyło, jak to wygląda w praktyce i samo oceniło, czy chce ćwiczyć. W szkołach często są organizowane dodatkowe zajęcia sportowe lub taneczne – zapytaj dziecka, czy chciałoby na nie chodzić. Możesz też wysłać je na obóz sportowy dotyczący jego ulubionej  dyscypliny.

Dobrym pomysłem jest też wspólne oglądanie meczy i innych zawodów sportowych. Możecie też wybrać się na stadion i obejrzeć mecz na żywo.

Korzyści, jakie niesie uprawianie  sportu są wręcz nieocenione. Dlatego już od najmłodszych lat warto zachęcać dziecko do aktywności. Wspomoże to jego prawidłowy rozwój i nauczy go wielu cennych rzeczy.