Wspinaczka górska – wpływ na zdrowie

Wspinaczka górska z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego – polskie góry stwarzają wręcz idealne warunki do jej uprawiania. To dość ryzykowny, ale też ekscytujący sport. Dowiedz się, jakie korzyści może Ci przynieść jego uprawianie.

Wspinaczka  górska to sport wymagający użycia specjalistycznego sprzętu, takiego jak liny, haki, uprzęże. Wspinanie odbywa się po stromych, pionowych lub zbliżonych do pionu ścianach i wymaga podparcia rąk. Zalicza się m.in. taternictwo. Jest to rodzaj wspinaczki górskiej uprawianej w Tatrach. Inną jej odmianą jest alpinizm. Ogromnym atutem tej aktywności jest  możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach, wysokogórskich krajobrazów.

Wspinaczka górska – wpływ na zdrowie

Nie  uchodzi wątpliwości, że jest to bardzo wymagający sport. W czasie wspinaczki górskiej musisz mierzyć się ze zmianą wysokości, zmianami  kąta nachylenia stoku i pokonywaniem dużych odległości. To ogromny wysiłek dla całego ciała. Wspinaczka górska angażuje bowiem wszystkie partie mięśni i zmusza je do intensywnej i długotrwałej pracy.  Jest to świetny sposób na sprawdzenie  swojej wytrzymałości i zbudowanie kondycji. Jeśli będziesz wspinać się systematycznie, szybko zauważysz postępy. Twoje ciało stanie się  silniejsze, zwiększy się Twoja sprawność fizyczna, elastyczność oraz siła mięśni.  Zwiększy się pojemność Twoich płuc, wzmocni  odporność i dotlenią się wszystkie Twoje  organy wewnętrze.

Wspinaczka górska przyniesie też korzyści  dla Twojej cery. Świeże powietrze  i zwiększony przepływ krwi w czasie wysiłku sprawią, że Twoja skóra się dotleni. Dzięki temu będzie się ona lepiej regenerować. Podczas wymagającej wspinaczki z pewnością się też spocisz, a wraz z potem pozbędziesz się toksyn,  w tym wolnych rodników. Są one odpowiedzialne m.in. za wcześniejsze starzenie się skóry.

Wspinaczka górska – spalanie  kalorii

Zastanawiasz się, jakie są jeszcze korzyści, które przynosi wspinaczka górska? Spalanie kalorii  jest jedną z nich. To niezwykle pomocny w walce z nadwagą sport. W czasie tylko jednej godziny wspinaczki spalisz od 500 do nawet 900 kalorii. Ponieważ wszystkie partie mięśni będą zaangażowane do pracy, sport ten pomoże ładnie i równomierne ukształtować Twoją sylwetkę.

Sport dla ciała i ducha

Wspinaczka  górska  zadba nie tylko o zdrowie Twojego ciała, ale też i ducha. Pomoże Ci rozładować napięcie i się odstresować.  Wpłynie na to nie tylko wysiłek fizyczny, ale też kontakt z naturą.

Jest to też świetny sposób na nawiązanie nowych znajomości i zacieśnienie więzów. Ponieważ wspinaczka górska często wymaga pracy w zespole, uczy zaufania innym oraz odpowiedzialności za drugą osobę.

Wspinanie daje ogromną satysfakcję, ale wymaga też dużej samodyscypliny. Jeśli chcesz to robić dobrze, musisz trenować intensywnie i systematycznie. Wytrwałość w dążeniu do  celu jest więc kolejną umiejętnością, którą możesz nabyć na szlaku. Oprócz tego, nauczysz się też realnie oceniać swoje możliwości  oraz pokory wobec wyzwań, na które nie jesteś jeszcze gotowy. Jednak jeśli będziesz wystarczająco wytrwały, z pewnością osiągniesz każdy cel, gdy już nabędziesz niezbędnych umiejętności oraz wypracujesz odpowiednią kondycję fizyczną.

Uprawianie sportu powoduje zwiększone wydzielanie endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia. Odpowiedzialne są one za Twój nastrój, odczuwanie przyjemności i ogólne samopoczucie. W otoczeniu pięknych, wysokogórskich  krajobrazów i świeżego powietrza, nietrudno o solidny zastrzyk  endorfin. Ich wydzielanie powoduje także duma ze swoich osiągnięć, którymi możesz się pochwalić, a do takich z pewnością należą kolejne, zdobyte szczyty.

Korzyści, które niesie za sobą wspinaczka górska – spalanie kalorii, wyrabianie kondycji, poprawa nastroju i  wzmocnienie całego organizmu – są nie do przecenienia. Czym prędzej więc ruszaj na szlak i samemu się o nich przekonaj. Z pewnością  nie  będziesz zawiedziony!