Dlaczego warto chodzić do dietetyka

Próbowałeś już różnych diet i sposobów na odchudzanie, ale nie przyniosły one efektu? Być może rozwiązanie Twoich problemów może przynieść spotkanie z dietetykiem. Dowiedz się jakie są zalety korzystania z jego usług i w jakich sprawach możesz się do niego zwrócić.

Wydaje się, że ustalenie zdrowego i zbilansowanego jadłospisu jest wręcz banalne. Niemal każdy potrafi wskazać, które produkty są służą lub szkodzą jego zdrowiu. Jednak często, ze względu na chorobę, nieskuteczną walkę z nadwagą lub inny powód, ustaleniem diety musi zająć się dietetyk. Czy warto korzystać z jego usług?

Spotkanie z dietetykiem to spotkanie ze specjalistą

Zastanawiasz się po co masz wydawać pieniądze na spotkanie z dietetykiem, skoro Internet jest pełny różnego rodzaju darmowych porad i gotowych diet? Odpowiedź jest prosta – płacisz za spotkanie z wykształconym specjalistą. Choć w sieci możesz znaleźć różne dietetyczne porady, ciężko zweryfikować, czy ich twórcy mają wiedzę i kompetencje do ich udzielania. Ciężko też zweryfikować skuteczność internetowych sposobów, nie będąc przeszkolonym w tej dziedzinie tak, jak dietetyk. Czy warto ryzykować swoim zdrowiem, by zaoszczędzić na wizycie u specjalisty?

Spersonalizowana dieta to klucz do sukcesu

Każdy organizm jest inny, każdy z nas ma inny tryb życia i upodobania smakowe. Dietetyk dobierze Ci jadłospis tak, aby był dopasowany dokładanie do Twoich potrzeb. Będziesz jadł to, co lubisz i dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w zdrowym żywieniu. Dieta, która ma sprawdzić się u tysięcy różnych osób nie będzie tak skuteczna, jak ta dopasowana specjalnie dla Ciebie. Jeśli chorujesz, być może uda się wesprzeć leczenie właśnie dzięki odpowiedniej diecie. Z czasem dowiesz się także, jak samodzielnie modyfikować, a nawet układać dla siebie jadłospis. Dzięki temu Twoje posiłki będą dużo bardziej urozmaicone, niż gdybyś postępował według ściągniętego z Internetu schematu. To kolejny powód, dla którego dużo łatwiej Ci będzie wytrwać na diecie i w końcu na stałe wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia.

Modne diety i trendy w odżywianiu

Pojawiają się coraz to nowe diety cud i trendy w odżywianiu. Dieta bezglutenowa, paleo, bezlaktozowa – zanim się na którąś z nich zdecydujesz, sprawdź, co na jej temat myśli wykształcony dietetyk. Czy warto ulegać modzie w tym temacie? Z pewnością nie! Nie warto stosować diety, tylko dlatego, że jest modna. Nie jest ona odpowiednia dla wszystkich osób, choć niektórym oczywiście pomaga. Dietetyk sprawdzi, czy wykluczenie z Twojego jadłospisu glutenu, laktozy czy stosowanie innej modnej diety przyniesie Twojemu organizmowi korzyści, czy może raczej szkody.

Mierzenie postępów

Jednorazowe spotkanie z dietetykiem nie przyniesie żadnych efektów. Specjalista zaleci Ci wizyty kontrolne, w czasie których będzie modyfikować Twoją dietę i sprawdzać Twoje postępy. Dietetycy mają zwykle w swoich gabinetach analizator składu ciała. Dzięki niemu dowiesz się, jak duży procent Twojej wagi stanowią mięśnie i tłuszcz. To znacznie bardziej precyzyjna metoda mierzenia postępów niż zwykła waga. Dowiesz się więcej o swoim ciele i jego potrzebach, a także dietetyk będzie mógł lepiej dopasować dla Ciebie dietę.

Spotkanie z dietetykiem ma też duże znaczenie motywacyjne. Specjalista wie, jak najlepiej zachęcić swoich pacjentów do przestrzegania jego zaleceń i zasad zdrowego odżywiania.

Ile kosztuje spotkanie z dietetykiem?

Ceny wizyty u dietetyka wahają się w zależności od różnych czynników. Najczęściej koszt pierwszej wizyty zamyka się w przedziale od 100 do 450 zł, a kolejnych – od 50 do 250 zł. W tej cenie otrzymasz jadłospis na okres do kolejnej wizyty oraz analizę składu ciała.

Najlepiej wybrać profesjonalistę, który cieszy się dobrymi opiniami, zarówno w sieci, jak i u Twoich znajomych. Ważne jest, by budził Twoje zaufanie i motywował Cię do walki o zdrowie i dobre samopoczucie.